9 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o Clomid

Clomid, który również nosi nazwę cytrynian klomifenu, jest jednym z najbardziej zaufanych leków na płodność na rynku. W większości przypadków, jest on uważany za lek “pierwszego rzutu” w leczeniu niepłodności i jest stosowany w leczeniu wielu czynników niepłodności – zazwyczaj tych związanych z nieregularną owulacją. Gdzie mogę kupić Clomid w Polsce?

Oto niektóre z rzeczy, które powinnaś wiedzieć o tym doustnym leku na bezpłodność przed wypełnieniem swojej pierwszej recepty:

1. Ma udokumentowane, historyczne osiągnięcia

Pierwsze udane badania kliniczne nad Clomifenem zostały opublikowane w 1967 roku, a FDA zatwierdziła jego stosowanie w 1967 roku. W rezultacie, Clomid cieszy się zaufaniem ginekologów i specjalistów od płodności od 50 lat, jeśli chodzi o przepisywanie bezpiecznych leków na płodność.

2) Przyjmuje się go doustnie

Istnieją dwie metody podawania leków na płodność: doustnie i poprzez zastrzyki. To sprawia, że Clomid jest bardziej przyjemnym lekiem na płodność pierwszego wyboru, ponieważ leki w zastrzykach są bardziej skomplikowane i mogą mieć bardziej intensywne lub poważne skutki uboczne.

Jest to również preferowany wybór dla kobiet, które mają PCOS, ponieważ dawka może być ściśle monitorowana, minimalizując szanse na wieloraczki wysokiego rzędu (trojaczki lub wyższe).

3. działa poprzez blokowanie produkcji estrogenu, stymulując podwzgórze i przysadkę mózgową

Clomid blokuje produkcję estrogenu, a to pobudza podwzgórze i przysadkę mózgową do produkcji hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH), hormonu stymulującego pęcherzyki jajnikowe (FSH) i hormonu luteinizującego (LH).

Występowanie tych hormonów jest bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu ciąży.

Występowanie tych hormonów katalizuje dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, zwiększając szanse na owulację.

4. Niezawodne wskaźniki sukcesu

Jeśli chodzi o stymulację owulacji, Clomid jest bardzo skuteczny, powodując uwolnienie dojrzałych jajeczek u około 80% kobiet, które go stosują. Jednakże, tylko około 10% do 13% z nich zajdzie w ciążę w każdym cyklu. Tak więc, Clomid nie jest lekiem na niepłodność.

Clomid nie zwiększa Twoich szans na zajście w ciążę, jeśli masz czynniki niepłodności niezwiązane z owulacją, takie jak zablokowane jajowody, nieprawidłowości macicy, niewydolność jajników, zmiany w miednicy, pewne męskie czynniki niepłodności itp.

Dokładne badania/diagnostyka niepłodności zarówno dla Ciebie, jak i Twojego partnera są podstawą do znalezienia leczenia niepłodności, które działa.W większości przypadków, Twój lekarz rodzinny powinien skierować Cię do specjalisty od niepłodności, jeśli nie zajdziesz w ciążę po dwóch lub więcej cyklach Clomidu.

5. Efekty uboczne są zazwyczaj bardzo łagodne

Jednym z powodów, dla których lekarze i ich pacjenci preferują Clomid jest to, że ma on rozsądne wskaźniki sukcesu i minimalne (niskie ryzyko) skutki uboczne. Ci, którzy mają skutki uboczne, zgłaszają wzdęcia, mdłości lub bóle głowy. Niewyraźne widzenie i uderzenia gorąca również zostały zgłoszone. Bardzo niewiele kobiet doświadcza poważnych skutków ubocznych stosowania Clomidu.

6) Jest to zazwyczaj pierwszy krok w leczeniu bezpłodności

Ponieważ Clomid pozwala osiągnąć sukces ciążowy przy minimalnych efektach ubocznych, jest często pierwszym krokiem w leczeniu niepłodności u par, które mają zdrowe jajniki, ale nie mają regularnych owulacji i/lub u kobiet, których partnerzy mają niską liczbę plemników.

7) Może to wymagać powtarzania cykli

Gdy Clomid jest skuteczny i powoduje owulację, szanse na płodność kobiety wynoszą od 10 do 13% – co oznacza, że zazwyczaj trzeba powtarzać cykle, aby osiągnąć ciążę. Twój lekarz lub specjalista od płodności powinien ściśle monitorować te cykle. Jeśli ciąża nie zostanie osiągnięta po dwóch lub więcej cyklach, lekarze zazwyczaj dodają inne leki do mieszanki i/lub sugerują progresywne opcje leczenia niepłodności.

8) Jest przepisywany na męski czynnik(i) niepłodności, również

Chociaż Clomid jest powszechnie znany jako pomoc dla kobiet, które nie mają owulacji na własną rękę, lub które mają nieregularne cykle owulacji (takie jak te z PCOS), Clomid jest często przepisywany parom, u których niska liczba plemników jest problemem, zwiększając liczbę jaj obecnych na powitanie dostępnych plemników.

9. Twoje szanse na posiadanie potomstwa wzrastają

Ponieważ Clomid powoduje uwalnianie wielu jajeczek, twoje szanse na posiadanie potomstwa (bliźniaków lub trojaczków… czasami więcej) wzrastają. Praca z doświadczonym specjalistą od płodności, który przepisuje właściwą dawkę minimalizuje ryzyko wystąpienia mnogich ciąż wyższego rzędu. IVF jest inną metodą na ograniczenie liczby dzieci w ciąży dla optymalnych wyników matka/dziecko.