9 věcí, které byste měli vědět o Clomid

Clomid, který se také nazývá klomifen citrát, je jedním z nejdůvěryhodnějších léků na plodnost na trhu. Ve většině případů je považován za lék “první volby” pro léčbu neplodnosti a používá se k léčbě řady faktorů neplodnosti – obvykle těch, které souvisejí s nepravidelnou ovulací. Kde si mohu koupit Clomid v České republice?

Tady jsou některé z věcí, které byste měli vědět o tomto perorálním léku na plodnost předtím, než si vyplníte svůj první recept:

1. Má prověřenou historickou zkušenost

První úspěšné klinické studie klomifenu byly publikovány v roce 1967 a FDA schválila jeho použití v roce 1967. Díky tomu se přípravek Clomid těší důvěře gynekologů a odborníků na plodnost již 50 let, pokud jde o předepisování bezpečného léku na plodnost.

2. Užívá se perorálně

Existují dva způsoby podávání léků na plodnost: perorálně a prostřednictvím injekcí. Díky tomu je Clomid příjemnějším lékem první volby na plodnost, protože injekční léky jsou náročnější a mohou mít intenzivnější nebo závažnější vedlejší účinky.

Je také preferovanou volbou pro ženy, které trpí PCOS, protože dávkování lze pečlivě monitorovat, což minimalizuje pravděpodobnost vzniku násobků vysokého pořadí (trojčat nebo vyšších).

3. Působí tak, že blokuje produkci estrogenů, stimuluje hypotalamus a hypofýzu

Clomid blokuje produkci estrogenů, a tím stimuluje hypotalamus a hypofýzu k produkci hormonu uvolňujícího gonadotropiny (GnRH), folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH).

Přítomnost těchto hormonů katalyzuje dozrávání vaječných folikulů, čímž se zvyšuje pravděpodobnost ovulace.

4. Spolehlivá úspěšnost

Pokud jde o stimulaci ovulace, je přípravek Clomid velmi úspěšný, což vede k uvolnění zralých vajíček zhruba u 80 % žen, které jej užívají. Nicméně pouze asi 10 až 13 % z nich otěhotní v jednom cyklu. Clomid tedy není všelék na léčbu neplodnosti.

Clomid nezvyšuje vaše šance na otěhotnění, pokud máte faktory neplodnosti, které nesouvisí s ovulací, jako jsou zablokované vejcovody, abnormality dělohy, selhání vaječníků, pánevní léze, některé faktory mužské neplodnosti atd.

Přesné vyšetření/diagnostika neplodnosti pro vás i vašeho partnera jsou základem pro nalezení účinné léčby neplodnosti. Ve většině případů by vás váš gynekolog měl odeslat ke specialistovi na neplodnost, pokud neotěhotníte po dvou nebo více cyklech Clomidu.

5. Nežádoucí účinky jsou obvykle velmi mírné

Jedním z důvodů, proč lékaři a jejich pacienti dávají přednost přípravku Clomid, je, že má přiměřenou úspěšnost a minimální (málo rizikové) vedlejší účinky. Ti, kteří mají vedlejší účinky, uvádějí nadýmání, nevolnost nebo bolesti hlavy. Bylo také hlášeno rozmazané vidění a návaly horka. Závažné nežádoucí účinky přípravku Clomid se vyskytly jen u velmi malého počtu žen.

6. Běžně se jedná o první krok v léčbě neplodnosti

Protože přípravek Clomid může dosáhnout úspěchu otěhotnění s minimálními vedlejšími účinky, je často prvním krokem na cestě páru k léčbě neplodnosti, pokud mají ženy zdravé vaječníkové rezervy, ale nedaří se jim pravidelně ovulovat a/nebo u žen, jejichž partneři mají nízký počet spermií.

7. Může být nutné opakovat cykly

Pokud je Clomid úspěšný a vede k ovulaci, šance ženy na plodnost se pohybuje mezi 10 a 13 % – což znamená, že k dosažení těhotenství je obvykle zapotřebí opakovat cykly. Váš lékař nebo specialista na léčbu neplodnosti by měl tyto cykly pečlivě sledovat. Pokud není těhotenství dosaženo po dvou nebo více cyklech, lékaři obvykle přidají do kombinace další léky a/nebo navrhnou progresivní možnosti léčby neplodnosti.

8. Předepisuje se také u mužského faktoru (faktorů) neplodnosti

Ačkoli je všeobecně známo, že Clomid pomáhá ženám, které samy neovulují nebo mají nepravidelné ovulační cykly (např. ženy s PCOS), Clomid se často předepisuje párům, u nichž je problémem nízký počet spermií, a zvyšuje počet přítomných vajíček, aby se přivítaly dostupné spermie.

9. Vaše šance na početí vícerčat se zvyšuje

Protože Clomid vede k uvolnění více vajíček, vaše šance na početí vícerčat (dvojčat nebo trojčat… někdy i více) se zvyšuje. Spolupráce se zkušeným specialistou na léčbu neplodnosti, který předepíše správné dávkování, minimalizuje riziko vzniku vícerčat vyššího řádu. IVF je další metodou pro omezení počtu dětí na jedno těhotenství pro optimální výsledky matky a dítěte.