Jak Clomid działa na płodność?

Clomid jest również znany jako cytrynian klomifenu. Jest to doustny lek, który jest często stosowany w leczeniu niektórych rodzajów niepłodności u kobiet.

Clomid działa poprzez sprawienie, że organizm myśli, że poziom estrogenu jest niższy niż jest, co powoduje, że przysadka mózgowa zwiększa wydzielanie hormonu stymulującego pęcherzyki jajnikowe, czyli FSH, oraz hormonu luteinizującego, czyli LH. Wyższe stężenia FSH pobudzają jajnik do wytwarzania pęcherzyka jajnikowego, bądź też wielu pęcherzyków, które rozwiną się i zostaną uwolnione podczas owulacji. Wysokie poziomy LH stymulują owulację.

Clomid jest często przepisywany przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej lub OB-GYNs, zanim skierują oni parę do specjalisty od płodności w celu uzyskania bardziej specjalistycznej opieki. Objednat Zamów Clomid online. Niektórzy specjaliści od rozrodu również przepisują Clomid.

Przyjmowanie Clomidu

Clomid jest 50-miligramową pigułką, która jest zwykle przyjmowana przez pięć dni z rzędu na początku cyklu miesiączkowego kobiety. Dzień trzeci, czwarty lub piąty jest typowy dla daty rozpoczęcia przyjmowania Clomidu.

Niektórzy lekarze będą chcieli, abyś wróciła na badania krwi w celu zmierzenia poziomu hormonów lub przezpochwowe badanie ultrasonograficzne w celu obejrzenia pęcherzyków jajnikowych. Informacje te mogą pomóc im określić, kiedy powinnaś rozpocząć współżycie lub mieć inseminację domaciczną. Mogą one również pomóc w ustaleniu odpowiedniej dawki dla Pani następnego cyklu.

Większość lekarzy nie zaleca stosowania Clomidu dłużej niż przez trzy do sześciu cykli, ze względu na zmniejszający się wskaźnik ciąż, który występuje przy ciągłym stosowaniu. Twój lekarz może przedłużyć ten okres, jeśli trzeba kilka cykli, zanim znajdzie dawkę, która działa dla Ciebie.

Kto powinien brać Clomid?

Clomid jest często przepisywany kobietom z zespołem policystycznych jajników, czyli PCOS, który jest zespołem mogącym powodować nieregularną owulację lub jej brak.

Nie każdy zareaguje na lek Clomid.

Nie każdy zareaguje na ten lek. Kobiety z pierwotną niewydolnością jajników lub wczesną menopauzą oraz kobiety z brakiem owulacji spowodowanym niską masą ciała lub amenorrhea podwzgórzową najprawdopodobniej nie będą miały owulacji podczas przyjmowania Clomidu. Kobiety z tymi schorzeniami mogą wymagać bardziej intensywnego leczenia niepłodności.

Koszt

Clomid jest zazwyczaj objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, podczas gdy inne leki na bezpłodność mogą nie być objęte ubezpieczeniem. If you do not have insurance coverage for your medication, or are having difficulty paying for it, speak with your doctor about your options.

Benefits

For women who are appropriately treated with Clomid, there are many benefits:

 • It’s a cost-effective treatment for infertility, especially when compared with other treatments like IVF.
 • Clomid is an oral medication, which makes it less invasive than other treatments.
 • It can be prescribed by your OB-GYN or primary care provider, instead of needing to go to a reproductive specialist.
 • There are relatively few side effects and it’s generally well-tolerated by women who take it.

Risks

Side effects

While this medication is generally pretty safe, there are some side effects that you should be aware of. They include:

 • hot flashes
 • headaches
 • bloating
 • nausea
 • mood changes
 • breast tenderness
 • visual changes like blurring and double vision

Ciąże mnogie

Istnieje nieco większe ryzyko ciąży mnogiej podczas stosowania Clomidu. Wskaźnik ten wynosi około 7 procent w przypadku bliźniąt i poniżej 0,5 procent w przypadku trojaczków lub ciąży mnogiej wyższego rzędu. Należy porozmawiać z lekarzem o tym ryzyku i czy jesteś w stanie nosić bliźnięta lub inne wielokrotności. Może on zasugerować bardziej agresywne monitorowanie, jeśli nie chcesz lub nie możesz donosić ciąży bliźniaczej.

Działania niepożądane

Z powodu wpływu Clomidu’na poziom estrogenu, może on spowodować, że wyściółka macicy będzie cienka (gruba wyściółka może pomóc w implantacji). Clomid może również zmniejszyć ilość i jakość Twojego śluzu szyjkowego.

Pod wpływem estrogenu śluz szyjkowy jest cienki i wodnisty, co pomaga plemnikom w podróży do jajowodów. Podczas przyjmowania Clomidu, poziom estrogenu jest niższy, co powoduje, że śluz szyjkowy jest grubszy niż zwykle. Może to zakłócić zdolność plemników do przedostania się do macicy i jajowodów.

Jeśli masz problemy z zajściem w ciążę, nie możesz się martwić o to, że plemniki nie dostaną się do macicy.

Jeżeli masz inseminację domaciczną, nie jest to’problem, ponieważ cewnik do inseminacji całkowicie omija śluz szyjkowy.

Jeżeli masz inseminację domaciczną, nie jest to problem, ponieważ cewnik do inseminacji całkowicie omija śluz szyjkowy.

Rak

Do tej pory nie ma jednoznacznych danych, że Clomid zwiększa ryzyko raka u kobiet. Istnieją jednak pewne badaniaTrusted Source sugerujące możliwy wzrost zachorowań na raka endometrium przy stosowaniu środków wywołujących owulację.

Wady wrodzone

Do tej pory badania nie wykazały znaczącego ryzyka poronienia, wad wrodzonych lub innych powikłań ciąży. Należy porozmawiać z lekarzem na temat wszelkich szczególnych obaw.

Jeśli to nie zadziała…

Jeśli nie zajdziesz w ciążę po trzech do sześciu cyklach stosowania Clomidu (lub po tylu, ile zaleci lekarz), może to być czas na wizytę u specjalisty od leczenia niepłodności i przejście do bardziej agresywnego leczenia.

Nie oznacza to, że nigdy nie zajdziesz w ciążę. Może to po prostu oznaczać, że potrzebujesz innej formy leczenia lub że dzieje się coś dodatkowego. Może to być problem ze spermą Twojego partnera’albo z Twoją macicą lub jajowodami. Twój lekarz prawdopodobnie zasugeruje dodatkowe badania w celu zidentyfikowania tych problemów, aby można je było skorygować przed kolejnymi cyklami leczenia.

Co to jest owulacja?

Owulacja to proces uwalniania niezapłodnionej komórki jajowej z jajnika każdego miesiąca, zwykle około 14 dnia cyklu miesiączkowego kobiety. Proces ten wynika ze skomplikowanej serii zmian hormonalnych, które zachodzą na początku jej cyklu.

Jajo to następnie uwalnia niezapłodnioną komórkę jajową z jajnika.

Jajo wędruje następnie w dół jajowodu, gdzie może, ale nie musi zostać zapłodnione przez plemnik. Jeśli jajo nie zostanie zapłodnione, spada do jamy macicy, gdzie jest usuwane wraz z resztą wyściółki macicy jako miesiączka. Jeśli jajeczko zostanie zapłodnione, może zagnieździć się w wyściółce macicy i spowodować ciążę.

Bez regularnej owulacji, zajście w ciążę może stać się trudne. Dzieje się tak, ponieważ trudno jest ustalić, kiedy należy odbyć stosunek, aby jajeczko i plemnik spotkały się w odpowiednim czasie.