Clomid v kulturistice: co potřebujete, návod k použití a vedlejší účinky

Klomid v kulturistice je jedním z nejběžnějších farmakologických léků v lékárničce kulturistů na steroidech. V tomto článku si povíme, co je to clomid, jak se tento lék na neplodnost pro ženy dostal do kulturistiky, uvedeme návod na užívání v průběhu užívání steroidů a po něm (na PCT) a také porovnáme, co je lepší tamoxifen nebo clomid.

Co je to klomid (klomifen citrát)?

Klomid (klomifen citrát) je silný antiestrogen, který je svým účinkem velmi podobný tamoxifenu (tamoxifen citrátu).

Klomid se stal v 70. letech 20. století v medicíně velmi populární jako lék pro léčbu neplodnosti u žen a dodnes je to jedna z jeho hlavních aplikací. Clomid bez lékařského předpisu.

V kulturistice se klomid používá u sportovců užívajících anabolické steroidy k odstranění nežádoucích účinků spojených s částečnou přeměnou steroidů na estrogen (ženský pohlavní hormon) a také ke stimulaci vnitřní produkce testosteronu po ukončení užívání steroidů (při PCT), která je při užívání steroidů potlačena.

Použití přípravku clomid

Použití v medicíně při neplodnosti

Při užívání klomifen citrátu se zvyšuje hladina gonadotropních hormonů v krvi.

Gonadotropiny je řada hormonů (folikuly stimulující, luteinizační), které hrají důležitou roli v regulaci funkce pohlavních žláz. Tyto hormony řídí hladinu testosteronu a estrogenu v krvi, o nichž je známo, že určují vývoj a fungování mužských a ženských pohlavních orgánů.

Pokud se hladina gonadotropinů v těle ženy zvýší, dojde k uvolnění vajíčka (ovulaci), a proto se zvyšuje šance na otěhotnění.

Použití přípravku clomid v kulturistice v průběhu užívání steroidů

Klomid má silné antiestrogenní vlastnosti, které mohou být užitečné v medicíně a kulturistice pro sportovce užívající steroidy. Faktem je, že testosteron a některé steroidy odvozené od testosteronu se částečně přeměňují na estrogeny.

Zvýšená hladina estrogenů vede ke vzniku gynekomastie (růstu ženských prsou) a nadměrnému zadržování tekutin v těle – oba účinky jsou v kulturistice nežádoucí.

Přebytek tekutin zvyšuje krevní tlak a skrývá svalový reliéf. Proto profesionální kulturisté užívají diuretika, aby ji z podkožních vrstev odstranili a zároveň tělo vysušili.

Co dělá clomid: při užívání steroidů blokuje estrogenové receptory v těle, čímž zabraňuje jejich působení. Proto může být užitečný v boji proti gynekomastii, protože ženská prsa rostou pod vlivem estrogenu. Jak je pro tento účel účinný?

Podle informací z webu steroid.com, jehož tvůrci prodávají sportovní farmakologii a zřejmě dobře vědí, jak funguje:

Pro vážné uživatele steroidů (ty, kteří užívají steroidy pravidelně a ve vysokých dávkách) není clomid dostatečně účinný, aby chránil před vedlejšími účinky steroidů spojenými s estrogenem. Budou muset užívat inhibitory aromatázy, které inhibují syntézu estrogenu. Jsou nejúčinnějším prostředkem proti gynekomastii a zadržování vody při užívání steroidů.

Co se týče zadržování tekutin v těle: clomid ho může do jisté míry narušit, ale není na to příliš účinný, protože nesnižuje hladinu estrogenu v krvi, ale pouze “vypíná” estrogenové receptory.

Je však třeba si uvědomit, že ve většině případů je zadržování vody v těle spíše záležitostí výživy než farmakologie. K zadržování tekutin v těle přispívá například nadbytek sacharidů ve stravě, který je dále umocněn přítomností anabolických steroidů v systému.

Using clomid while taking steroids allows you to avoid the side effects associated with elevated estrogen levels (gynecomastia), but is ineffective in combating fluid retention in the body.

Use in bodybuilding after a course of steroids on PCT

Most commonly clomid in bodybuilding is used by athletes after a course of steroids on PCT (Post Cycle Therapy). What for?

To speed up the recovery of natural testosterone production, which is almost completely suppressed when taking anabolics. The degree of suppression depends significantly on the type of steroid and the dose. Therefore, almost all courses of steroids contain exogenous testosterone, but they are not limited to only one. This is done to protect against the effects of low testosterone levels.

After stopping steroid use, natural testosterone synthesis begins to gradually recover, but full recovery takes quite a long time: from a few months to a year. PCT was developed specifically to speed up the process of restoring natural testosterone production with the help of drugs. The most popular courses of PCT usually include clomid and tamoxifen, and also the peptide hormone – chorionic gonadotropin. Tamoxifen is a b analogue of clomid for its anti-estrogenic properties.

What clomid does: it stimulates the release of gonadotropins, which in turn stimulate natural testosterone production. What happens if you don’t do PCT and don’t take clomid after the course? At the very least, you will have to deal with the symptoms of low testosterone for a long time. Recommendation: In the event that you struggle to lower your testosterone levels, you can choose to go back on treatment: How to Boost Testosterone the Natural Way: 7 Natural Testosterone Boosters. It’s important to remember that low testosterone levels increase levels of the catabolic hormone cortisol, which facilitates fat mass gain and actively begins to destroy muscle.

PCT is recommended when steroid use is discontinued for more than 8 weeks. However, if the break between treatments (bridge) is less than 8 weeks, or low doses of exogenous testosterone are administered during the break, as is customary for hardcore athletes, but PCT cannot be performed.

Clomiphene citrate is taken after a course of steroids for PCT to speed up the recovery of natural testosterone levels.

How effective is clomid for testosterone recovery? Scientific Research

Scientific research confirms that clomiphene citrate is indeed effective in boosting testosterone levels. Taking clomiphene for 2 weeks by men aged 18-55 years resulted in an increase in testosterone levels by about 2 times in most of them, but some participants experienced a sharp drop in testosterone after 2 weeks and a month, paradoxical to the researchers. A study of 125 men with low testosterone levels (less than 400 ng/DL) and reduced sex drive who took clomid for 3 months showed that testosterone levels increased about twofold (from 309 ng/DL to 642 ng/DL). There were no changes in blood cholesterol levels and none of the participants experienced any side effects.

Here, too, the researchers examined the long-term effect of clomid use in men with low testosterone levels. At baseline, the average testosterone level was 228 ng/DL. After one year of use, 612 ng/DL, after two years 562 ng/DL, and after three years 582 ng/DL. Bone density increased significantly. No adverse effects were observed. Clomid significantly improved sexual function in men with hypogonadism and erectile dysfunction.

Scientific studies confirm the effectiveness of clomid in increasing testosterone levels by an average of 2 times, both with short-term administration (for 2 weeks) and long-term administration (for several years).

Leading effects of clomid in bodybuilding

Clomid is considered one of the best tolerated antiestrogens in sports pharmacology and does not lead to serious side effects in either men or women. This is confirmed by scientific research. However, some side effects are possible.

Women who take clomiphene citrate to treat infertility experience at least one of the following side effects: irritability, mood changes, depression, water retention. And here are some other possible side effects:

  • headache;
  • nausea;
  • heat (a sharp rise in temperature);
  • headache and neck pain.
  • bleeding from the uterus;
  • discomfort in the chest;
  • eye problems;
  • acne (pimples).

Užitečné informace

When taking Clomid, visual impairment in the form of blurring and blurring may occur. This is stated on the same sports pharmacology website steroids.com 1. It is also recommended that in this case “stop taking it and then vision will recover… in most cases. There are a few cases where this has not happened, probably because clomid was taken for a very long time at very high doses.”