Clomid w kulturystyce: co trzeba, instrukcje użytkowania i skutki uboczne

Clomid w kulturystyce jest jednym z najczęstszych leków farmakologicznych w apteczce kulturystów na sterydach. W tym artykule porozmawiamy o tym, czym jest clomid, jak ten lek na niepłodność dla kobiet dostał się do kulturystyki, podamy instrukcje dotyczące stosowania na kursie sterydów i po nim (na PCT), a także porównamy, co jest lepsze tamoksyfen czy clomid.

Co to jest clomid (cytrynian klomifenu)?

Clomid (cytrynian klomifenu) jest silnym antyestrogenem, bardzo podobnym w swoim działaniu do tamoksyfenu (cytrynian tamoksyfenu).

Clomid stał się bardzo popularny w latach 70-tych w medycynie jako lek do leczenia niepłodności u kobiet i dzisiaj jest to nadal jedno z jego głównych zastosowań.

W kulturystyce. Clomid bez recepty.

W kulturystyce, clomid jest stosowany przez sportowców na kursie sterydów anabolicznych w celu wyeliminowania skutków ubocznych związanych z częściową konwersją sterydów do estrogenu (żeńskiego hormonu płciowego), jak również w celu pobudzenia wewnętrznej produkcji testosteronu po kursie sterydów (na PCT), która jest tłumiona podczas przyjmowania sterydów.

Zastosowanie clomidu

Zastosowanie w medycynie w leczeniu niepłodności

Podczas przyjmowania cytrynianu klomifenu wzrasta poziom hormonów gonadotropinowych we krwi.

Podczas przyjmowania cytrynianu klomifenu wzrasta poziom hormonów gonadotropinowych we krwi.

Gonadotropiny to szereg hormonów (folikulotropowy, luteinizujący), które odgrywają ważną rolę w regulacji czynności gruczołów płciowych. Hormony te kontrolują poziom testosteronu i estrogenu we krwi, które, jak wiadomo, decydują o rozwoju i funkcjonowaniu męskich i żeńskich narządów płciowych.

Gdy poziom gonadotropin w organizmie kobiety wzrasta, jajeczko zostaje uwolnione (następuje owulacja) i dlatego zwiększa się szansa na zajście w ciążę.

Zastosowanie clomidu w kulturystyce na kursie sterydów

Clomid ma silne właściwości antyestrogenowe, które mogą być przydatne w medycynie i kulturystyce dla sportowców stosujących sterydy. Faktem jest, że testosteron i niektóre steroidy pochodzące z testosteronu są częściowo przekształcane w estrogeny.

Zwiększony poziom estrogenów prowadzi do rozwoju ginekomastii (rozrost piersi u kobiet) i nadmiernego zatrzymywania płynów w organizmie – oba efekty są niepożądane w kulturystyce.

Nadmiar płynów zwiększa ciśnienie krwi i ukrywa ulgę dla mięśni. Dlatego profesjonalni kulturyści przyjmują leki moczopędne, aby usunąć go z warstw podskórnych, jednocześnie osuszając organizm.

Co robi clomid: kiedy jest przyjmowany na kursie sterydów, blokuje receptory estrogenów w organizmie, zapobiegając ich działaniu. Dlatego też może być przydatny w walce z ginekomastią, ponieważ kobiece piersi rosną pod wpływem estrogenu. Jak skuteczny jest w tym celu?

Według informacji z witryny steroid.com, której twórcy sprzedają farmakologię sportową i najwyraźniej dobrze rozumieją, jak działa:

Dla poważnych użytkowników sterydów (tych, którzy biorą sterydy regularnie i w dużych dawkach), clomid nie jest wystarczająco skuteczny, aby chronić przed skutkami ubocznymi sterydów związanych z estrogenami. Będą musieli wziąć inhibitory aromatazy, które hamują syntezę estrogenów. Są one najbardziej skutecznym środkiem do zwalczania ginekomastii i retencji wody podczas przyjmowania sterydów.

Jeśli chodzi o retencję płynów w organizmie: clomid może w pewnym stopniu ją zakłócić, ale nie jest na to zbyt skuteczny, ponieważ nie obniża poziomu estrogenów we krwi, a jedynie “wyłącza” receptory estrogenowe.

Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków zatrzymanie wody w organizmie jest bardziej kwestią odżywiania niż farmakologii. Nadmiar węglowodanów w diecie, na przykład, przyczynia się do retencji płynów w organizmie, co jest dodatkowo wzmocnione przez obecność sterydów anabolicznych w systemie.

Przyjmowanie clomidu na kursie sterydów pozwala uniknąć skutków ubocznych związanych z podwyższonym poziomem estrogenów (ginekomastia), ale jest nieskuteczne w zwalczaniu retencji płynów w organizmie.

Zastosowanie w kulturystyce po kursie sterydów na PCT

Najczęściej clomid w kulturystyce stosowany jest przez sportowców po kursie sterydów na PCT – Post Cycle Therapy – terapia po kursie sterydów). Po co?

Aby przyspieszyć powrót do naturalnej produkcji testosteronu, która jest prawie całkowicie stłumiona podczas przyjmowania anabolików. Stopień tłumienia zależy w dużej mierze od rodzaju sterydów i ich dawki. Dlatego prawie wszystkie kursy sterydów zawierają egzogenny testosteron, ale nie są ograniczone do jednego. Odbywa się to w celu ochrony przed skutkami niskiego testosteronu.

Po zaprzestaniu przyjmowania sterydów, naturalna synteza testosteronu zaczyna się stopniowo odbudowywać, ale pełne odzyskanie trwa dość długo: od kilku miesięcy do roku. PCT zostało opracowane specjalnie po to, aby przy pomocy farmakologii przyspieszyć proces przywracania naturalnej produkcji testosteronu. Do najpopularniejszych kursów PCT należą zazwyczaj clomid i tamoxifen, a także hormon peptydowy – gonadotropina kosmówkowa. Tamoxifen jest b analogiem clomidu ze względu na jego właściwości antyestrogenowe.

Co robi clomid: stymuluje uwalnianie gonadotropin, które z kolei stymulują naturalną produkcję testosteronu. Co się stanie, jeśli nie zrobisz PCT po kursie i nie weźmiesz clomidu? Co najmniej długo będziesz musiał zmagać się z objawami niskiego testosteronu. Polecamy: Jak zwiększyć testosteron naturalnymi sposobami: 7 naturalnych boosterów testosteronu. Należy pamiętać, że przy niskim testosteronie wzrasta poziom katabolicznego hormonu – kortyzolu, który ułatwia przyrost masy tłuszczowej i aktywnie zaczyna niszczyć mięśnie.

PCT jest zalecane w przypadku zaprzestania stosowania sterydów na okres dłuższy niż 8 tygodni. Jeśli przerwa między kursami (pomostowa) jest krótsza niż 8 tygodni lub podaje się w jej trakcie małe dawki egzogennego testosteronu, jak to mają w zwyczaju hardkorowi sportowcy, ale PCT nie można wykonać.

Cytrynian chlomifenu jest brany po kursie sterydów na PCT, aby przyspieszyć odzyskanie naturalnego poziomu testosteronu.

Jak skuteczny jest clomid w przywracaniu testosteronu? Badania naukowe

Badania naukowe potwierdzają, że cytrynian klomifenu jest rzeczywiście skuteczny w zwiększaniu poziomu testosteronu. Biorąc klomifenu przez 2 tygodnie przez mężczyzn w wieku 18-55 lat doprowadził do wzrostu poziomu testosteronu około 2 razy w większości z nich, ale niektórzy uczestnicy po 2 tygodniach i miesiąc był ostry paradoksalny spadek testosteronu dla naukowców. Badanie przeprowadzone na 125 mężczyznach z niskim testosteronem (poniżej 400 ng/DL) i zmniejszonym popędem seksualnym, którzy przyjmowali clomid przez 3 miesiące wykazało, że poziom testosteronu wzrósł u nich około dwukrotnie (z 309 ng/DL do 642 ng/DL). Nie było żadnych zmian w poziomie cholesterolu we krwi, a żaden z uczestników nie zauważył skutków ubocznych.

I tu naukowcy zbadali długoterminowy efekt przyjmowania clomidu u mężczyzn z niskim poziomem testosteronu. Na początku, średni poziom testosteronu wynosił 228 ng / DL. Po roku stosowania – 612 ng/DL, po dwóch latach 562 ng/DL, po trzech latach 582 ng/DL. Znacząco wzrosła gęstość kości. Nie zaobserwowano działań niepożądanych. Clomid znacząco poprawia funkcje seksualne u mężczyzn z hipogonadyzmem i zaburzeniami erekcji.

Badania naukowe potwierdzają skuteczność clomidu w podnoszeniu poziomu testosteronu średnio 2-krotnie zarówno przy podawaniu krótkotrwałym (przez 2 tygodnie), jak i długotrwałym (przez kilka lat).

Skutki uboczne stosowania clomidu w kulturystyce

Clomid jest uważany za jeden z najlepiej tolerowanych antyestrogenów w farmakologii sportowej i nie prowadzi do poważnych skutków ubocznych ani u mężczyzn, ani u kobiet. Jest to potwierdzone przez badania naukowe. Możliwe są jednak pewne skutki uboczne.

Kobiety, które przyjmują cytrynian klomifenu w celu leczenia niepłodności, odnotowują przynajmniej jeden z następujących skutków ubocznych: drażliwość, wahania nastroju, depresja, zatrzymanie wody w organizmie. A oto inne możliwe skutki uboczne:

  • ból głowy;
  • nudności;
  • krwawienie z macicy;
  • dyskomfort w klatce piersiowej;
  • problemy z oczami;
  • kłopoty z oczami;
  • kłopoty z oczami;
  • kłopoty z oczami;
  • problem z oczami;
  • trądzik (pryszcze).

Przydatne informacje

Podczas stosowania clomidu, widzenie może być zaburzone w postaci zamazania i rozmycia. Jest to stwierdzone na tej samej stronie internetowej sklepu sportowego farmakologii steroidy.com 1. zaleca się również, że w tym przypadku “przestać go używać, a następnie wizja zostanie przywrócona… w większości przypadków. Istnieje kilka przypadków, w których tak się nie stało, najprawdopodobniej dlatego, że clomid był brany przez bardzo długi czas w bardzo wysokich dawkach.”